מה לעשות אחרי דליפת מים’ או שיטפון בבית?

דליפת מים בבית עלולה להיות הרסנית, כאשר נזקי מים לעיתים קרובות גורמת לניקיון ותיקוני נזקי מים גוזלי זמן ויקרים. הנה מה צריך לעשות אם סבלת מדליפת מים בבית— ואיך לעצור אותם בעתיד.

סגור את המים . הדבר הראשון שיש לעשות כדי לעצור את ההחמרה של דליפת המים הוא לסגור את אספקת המים שלך. ברז הסגירה, או שסתום הסגירה ממוקם בדרך כלל במטבח, או בחדר האמבטיה שלך ויסגור את המים לבית שלך מידית. דליפת המים עשויה להיות ממקור ברור שניתן לבודד — מדיח הכלים, או מכונת הכביסה שלך, לכל הברזים והשירותים צריכים להיות שסתום בידוד על הצינור, או הצנרת אשר ניתן לסובב נגד כיוון השעון כדי להפסיק את אספקת המים. אם יש לך כמות גדולה של מים בבית, עליך גם לכבות את החשמל- בתנאי שבטוח לעשות זאת- ואספקת גז עד אשר ייפתר המצב.

זהה את המקור. לדליפת מים בבית יכולים להיות מקורות רבים אפשריים, ולכן זיהוי מאיפה המים מגיעים יכול להיות מסובך. בנוסף לצינורות דולפי מים עלולים להיכנס לביתך מנקודות לחץ כמו אמבטיה, או מקלחת אטומים בצורה גרועה, גג דולף, או אפילו מדליפה מנכס סמוך.

פנה כל כמות של מים עודפים. להיפטר מכל המים העומדים מהדליפה היא משימה דחופה — ככל שהמים יוותרו בביתך כך יווצר יותר נזק מים. להצפות בקנה מידה גדול ייתכן שתצטרך לשכור משאבה, אותה יש להציב בחלק הנמוך ביותר של האזור המוצף. עבור כמות קטנה יותר של מי הצפה ניתן להשתמש בשואב רטוב יבש.

התחל בתהליך הייבוש. עובש וטחב יתחילו להתפתח תוך 24-48 שעות מההצפה, לכן התחלת תהליך הייבוש במהירות היא המפתח למזעור נזקי המים. יש לאפשר למכשירים ושקעים להתייבש באוויר, ופנה את כל הרהיטים, או השטיחים הרטובים מהאזור. יש לפתוח חלונות כדי לאפשר ללחות לצאת. בדוק גם את הקירות שלך- כל קיר גבס, או חומר אחר שנפגע יצטרך להיות מפונה ומוחלף. השלב האחרון לשטפונות משמעותיים הוא לשכור מכשיר הסרת לחות כדי למשוך את הלחות מחוץ לחדר – אבל הקפד לסגור את החלונות לפני שתתחיל.

הגנה מפני דליפות עתידיות.  לאחר השלמת הניקוי תצטרך לתת עדיפות להגן על הבית שלך מפני דליפת מים בעתיד. בנוסף לבדיקת צינורות באופן סדיר ונקיטת אמצעי זהירות נוספים במזג אוויר קר (גורם מרכזי לדליפות מים בבית) אנשים רבים בוחרים להשקיע במערכת ביטחון מים. מערכות כאלה מעניקות לך שקט נפשי על ידי ניטור רמות לחות בביתך ומצביעות על מקור לדליפות באופן מיידי. אבל הם גם הרבה יותר מגלאי דליפת מים. מערכת גילוי דליפת מים יכולה להתריע בפניך על דליפה, בכל מקום בו תהיה, ולאפשר לך בנוסף לסגור את המים מרחוק, כלומר תוכל להתמודד עם דליפות מים לפני שהן גורמות נזק רציני.

למידע נוסף אודות מערכת בטיחות המים GROHE Sense