מה עושים אחרי נזילה או הצפה בבית?

נזילה בבית יכולה להיות הרסנית, ונזקי המים עלולים להיות יקרים ולגזול זמן רב לניקוי ולתיקון הנזקים. הנה מה שצריך לעשות אם קרתה בביתכם נזילה – וכיצד למנוע מקרים דומים בעתיד.

נתקו את אספקת המים. הדבר הראשון שעליכם לעשות כדי למנוע את החמרת הנזילה היא לנתק את אספקת המים לביתכם. הברז הראשי לרוב נמצא במטבח או בחדר האמבט, והוא ינתק את אספקת המים לביתכם באופן מיידי. נזילת המים עשויה להגיע ממקור ברור שניתן לבודד – כמו המדיח או מכונת הכביסה, כיורים ואסלות, לכולם יש ברז בידוד בצינור שניתן לסובב נגד כיוון השעון ולנתק את האספקה אליהם. אם הצטברה כמות גדולה של מים בבית, נתקו גם את החשמל – אם ניתן לעשות זאת באופן בטיחותי – ואת אספקת הגז עד לפתרון הבעיה.

זהו את מקור הנזילה. נזילת מים בבית יכולה להגיע ממספר מקורות, לכן זיהוי המקום ממנו מגיעים המים עלול להיות קצת מסובך. בנוסף לצינורות דולפים, מים יכולים להיכנס לבית מנקודות לחץ כמו אטימה לקויה באמבטיה או במקלחון, גג דולף או אפילו מנזילה בבית השכן.

יש לפנות את המים מהמקום היפטרו מכל כמות של מים עומדים מהנזילה בדחיפות – ככל שהמים יישארו בבית כך הם יגרמו ליותר נזקים. להצפה בהיקף נרחב, יתכן שתצטרכו לשכור משאבה, אותה עליכם למקם בחלק הנמוך ביותר של האזור המוצף. להצפה בהיקף קטן יותר ניתן להשתמש בשואב אבק יבש/רטוב.

התחל בתהליך הייבוש. עובש וטחב יתחילו להתפתח תוך 24-48 שעות מההצפה, לכן התחלת תהליך הייבוש במהירות היא המפתח למזעור נזקי המים. יש לאפשר למכשירים ושקעים להתייבש באוויר, ופנה את כל הרהיטים, או השטיחים הרטובים מהאזור. יש לפתוח חלונות כדי לאפשר ללחות לצאת. בדוק גם את הקירות שלך- כל קיר גבס, או חומר אחר שנפגע יצטרך להיות מפונה ומוחלף. השלב האחרון לשטפונות משמעותיים הוא לשכור מכשיר הסרת לחות כדי למשוך את הלחות מחוץ לחדר – אבל הקפד לסגור את החלונות לפני שתתחיל.

הגנה מפני דליפות עתידיות.  לאחר השלמת הניקוי תצטרך לתת עדיפות להגן על הבית שלך מפני דליפת מים בעתיד. בנוסף לבדיקת צינורות באופן סדיר ונקיטת אמצעי זהירות נוספים במזג אוויר קר (גורם מרכזי לדליפות מים בבית) אנשים רבים בוחרים להשקיע במערכת ביטחון מים. מערכות כאלה מעניקות לך שקט נפשי על ידי ניטור רמות לחות בביתך ומצביעות על מקור לדליפות באופן מיידי. אבל הם גם הרבה יותר מגלאי דליפת מים. מערכת גילוי דליפת מים יכולה להתריע בפניך על דליפה, בכל מקום בו תהיה, ולאפשר לך בנוסף לסגור את המים מרחוק, כלומר תוכל להתמודד עם דליפות מים לפני שהן גורמות נזק רציני.

למדו עוד על מערכת הגנת הנזילות GROHE Sense